Consulting Macedonia

НАЈЧИТАНИ ТЕКСТОВИ

АРХИВА

Влијание на Спортскиот Талент Менаџмент врз работата на спортските организации

 

            Спортските организации кои го практикуваат СТМ се и стратешки и целно насочени кон тоа како треба да го пронајдат, привлечат, селектираат, тренираат, развиваат, задржат, промовираат и движат талентот низ организацијата. Истржувањата спроведени за утврдување на вредноста на имплементираниот Спортски Талент Менаџмент Систем во спортските организации, постојано откриваат бенефиции во овие критични области: развој, задоволство на навивачите, квалитет, продуктивност, цена, време на производство (создавање на потребниот талент) и пазарна капитализација. 

Целта на овој поперсонален, поблизок, поприфатлив пристап, е не само пронаоѓање на најквалификуваниот и највредниот талент, туку значајно насочување кон ретенцијата на тој талент. Со оглед на тоа дека иницијалниот процес на ангажирање на нов талент е особено... 


 

 

 

 

 

 

  објавено

05.10.2016

ДАЛИ СУПЛЕМЕНТИТЕ ЗА СТИМУЛИРАЊЕ НА РАСТОТ НА МУСКУЛИТЕ МОЖАТ ДА ПРЕДИЗВИКААТ РАК НА ТЕСТИСИ?

 

Голтнувањето на „понекое апченце“ за стимулирање на тренингот, покрај зголемувањето на енергијата, може да ви „подари“ и по нешто дополнително. Истражувачите од Yale School of Public Health покажале дека употребувањето на суплементи за раст на мускулите е...

 

 

 

 

ПРЕПОРАЧУВАМЕ ДА ПРОЧИТАТЕ

Лазањи

 

Овој рецепт за лазањи  има помала масленост од традиционалната верзија бидејќи користи „посно“ месо и ниско масно сирење наместо сос со сирење.
 

за 4 порции
• 1 кромид, исечен
• 2 тиквички, исечени
• 225 гр. екстра посно говедско месо мелено (или мисиркино месо)
• 400 гр. сецкан домат
• 3 лажици доматно пире
• 1 лажичка босилек или оригано
• сол и црн пипер по вкус
• 12 листови лазањи (неподготвени)
• 350 гр. урда...


 

 

 

 

 

 

објавено

07.10.2016

НАЈДОБРО ВРЕМЕ ЗА КОНЗУМИРАЊЕ НА ПРОТЕИНИ

 

Протеините, составени од аминокиселини, се особено важни во репарирањето, опоравувањето и градењето на мускулите. Според  истражувањето на American College of Sports Medicine (ACSM), спортистите и рекреативците би требало да конзумираат „поголема“ порција составена од протеини, после завршувањето на тренингот, споредено со било кој друг период од денот...

 

 

 

 

 

 

 

   објавено

03.10.2016

ОБЈАВЕНО 

 Изберете наслов

„ЖЕШКИ“ ТЕСТЕНИНИ СО ЗЕЛЕНЧУК ЗА СПОРТИСТИ

 

Овој основен рецепт тестенини  одзема помалку од 15 минути за да се се подготви, идеален за брзо хранлива вечера.
Едноставно, на тестенините додадете им било да е свеж или замрзнат зеленчук .

Се служи ладно како салата...

   објавено 

30.09.2016

   објавено

23.09.2016

shopify analytics ecommerce